Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan’ın Galatasaray’a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

[ad_1]

Galatasaray Futbol Takımı, Olympiakos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan’dan PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri dönme kararı aldı. Yunanistan’ın bu ayrımcı kararına Türkiye’den tepki yağıyor. Bu tepkilerden biri de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Yunan makamlarının Galatasaray’a yaptığı saygısızlık sadece kendilerine yakışmıştır. Dostluk ve sporla ilgisi olmayan, her bakımdan yakışıksız davranışlarını not ediyoruz” dedi.

Olimpiakos ile oynanacak hazırlık maçı için Yunanistan‘a giden Galatasaray, PCR testlerinin kabul edilmemesi ve Yunan yetkililerin tavırlarından dolayı İstanbul’a dönüş kararı aldı. Galatasaray’a karşı uygulanan bu tavra Türkiye’den tepki yağdı.

GALATASARAY’DAN AÇIKLAMA: HOŞ OLMAYAN, KÜSTAH TAVIR

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Yunan yetkililerin tüm kafileden yeniden PCR testi istemesi üzerine, yaşanan problemun çözülemediği belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Olympiakos maçı için Atina’ya indikten sonra Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri tüm prosedürleri (Son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) yerine getirdiğimiz için, aralarında futbolcularımızın da bulunduğu kafilemizin bir bölümü pasaport ve test kontrol uygulamalarını geçti. Daha sonra Yunan yetkililerden biri, PCR testlerimizi kabul etmediklerini ve yeniden test olmamız gerektiğini söyleyerek hoş olmayan, küstah bir tavırla, pasaporttan geçen oyuncularımızın da takım otobüsünden inerek, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına ve tesadüfi kişileri rastgele teste sokmak istemelerine rağmen, tüm kafilenin yeniden teste girmesini talep etti. Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra problemun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbul’a dönüş işlemlerini başlattı.”

Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan'ın Galatasaray'a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

BAKAN KASAPOĞLU, YUNANİSTAN’I KINADI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Olympiacos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı’na yönelik sergilenen tutumu kınadı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, “Hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Spor Kulübü’müzün karşılaştığı tutum üzerine, kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih (Terim) Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan'ın Galatasaray'a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

ÇAVUŞOĞLU: CENTİLMENLİKTEN UZAK MUAMELE KABUL EDİLEMEZ

Bakan Kasapoğlu’nun ardından küstah tavra bir tepki de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çavuşoğlu, “Bugün Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!” dedi.

Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan'ın Galatasaray'a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

ÖMER ÇELİK: YAKIŞIKSIZ TAVRI NOT EDİYORUZ”

Bu tepkilerin bir benzeri de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Yunanistan’ın Galatasaray’a dönük kötü muamelesini şiddetle kınıyoruz. Kötü niyet ve kabalığın sportmenlikte yeri yoktur. Galatasaray dünyada yeri olan büyük bir takımımızdır. Yunan otoriterlerinin yaptığı saygısızlık asla kabul edilemez. Yunan makamlarının Galatasaray’a yaptığı saygısızlık sadece kendilerine yakışmıştır. Dostluk ve sporla ilgisi olmayan, her bakımdan yakışıksız davranışlarını not ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan'ın Galatasaray'a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

KILIÇDAROĞLU, GALATASARAY BAŞKANI ELMAS İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Galatasaray futbol takımının Yunanistan’da yaşadığı olayın ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas ile telefonda görüştü.

Telefon görüşmesinde, sporun siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Galatasaray Spor Kulübü’nün, sportmenlik dışı bu davranışa karşı takındığı tavrı desteklediğini söyleyerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

TFF’DEN YUNANİSTAN’A TEPKİ

Türkiye Futbol Federasyonu, Olympiacos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı’na yönelik tutuma tepki gösterdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Galatasaray kafilesinin istenen tüm prosedürleri yerine getirmesine rağmen Atina’ya indikten sonra karşılaştığı davranışlar kabul edilemez. Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınıyor, Galatasaray Kulübü’müzün yanında olduğumuzu belirtiyoruz.” denildi.

“ÜLKEMİZE TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ GÖSTERMEKTE”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Galatasaray’ın hazırlık maçı için gittiği Yunanistan’da Atina Havalimanı’nda uğradığı muameleye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Galatasaray’a yapılan uygulamanın centimenlik ve iyi niyetten uzak olduğunu kaydeden Bilgiç, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Galatasaray futbol takımı kafilesi, 13 Temmuz 2021 akşamı Yunanistan’ın Olympiakos Futbol Takımıyla özel maç yapmak üzere bugün özel uçakla Atina’ya gitmiştir. Kafilemizin yaptırdığı ve sonuçları negatif olan PCR testlerinin geçerli sayılmaması ve tüm takımın yeniden test yaptırmasının istenmesi centilmenlikten ve iyi niyetten uzaktır. Bu keyfi yaklaşım ve kötü muamele üzerine takımımız, haklı olarak Yunanistan’a giriş yapmadan ülkemize geri dönmüştür. Yunanistan’ın ülkemizin önde gelen takımlarından birini bu tür bir tavırla karşılaması, spor alanında dahi ülkemize yönelik tahammülsüzlüğünü göstermiştir.”

Türkiye tek yürek oldu! Yunanistan'ın Galatasaray'a uyguladığı ayrımcılığa tepki yağıyor

[ad_2]
Haber Kaynağı: https://www.haberler.com/turkiye-tek-yurek-oldu-yunanistan-in-galatasaray-14263139-haberi/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.