RG'de Yayımlandı! O ilde 9 arazi 40 milyonu aşkın bedelle kamulaştırıldı

[ad_1]


Türkiye’nin dört bir noktasında bulunan ve devlete ait olan arazileri, üzerinde yer alan binalarla birlikte satışa çıkaran özelleştirme idaresi Erdoğan’ın emriyle satışı gerçekleştirdi. Bu satış ile beraber 41 milyon 745 bin TL gelir elde edildiği ise resmi gazetede yer alan bilgilere göre teyit edildi. Özelleştirme idaresinin satışa çıkardığı devlet arazileri ise özellikle çok kritik konumlarda ve bazı kurumların en önemli yapılarını içermesiyle dikkat çekti.
 
İzmir’den Ankara’ya, Palandöken’den Çukurova’ya kadar genişleyen devlet arazisi satışları hem muhalefetin hem de vatandaşın tepkilerine yol açmaya devam ediyor. Zira bu taşınmazların satışının yıllardır sürdüğünü ve bunun nereye kadar devam edeceğini sorgulayan çok büyük bir kesim var.
 
Satışı gerçekleştirilen arazilerin arasında en dikkat çekenlerden birisi İzmir Torbalı’da bulunan ve Maliye Hazinesine kayıtlı olan arsa oldu. Arsa toplamda 29 bin 458 metrekare büyüklüğünde ve üzerinde C1-9 numaralı bina yer alıyor. Satış fiyatı 7 milyon 50 bin TL olan arsa Kemal Çiçek tarafından satın alınmış.
 
Ankara Gölbaşı’nda yine Maliye Hazinesine kayıtlı 1.000 metrekareli arazi 3 milyon 300 bin TL’ye Öztürk Turizm’e, yine Ankara İncek’te Maliye Hazinesine ait 1.326 metrekarelik arazi 1 milyon 430 bin TL’ye İhsan Baştürk’e satıldı. Gölbaşı İncek’te bulunan Maliye Hazinesi arazilerinden bir diğeri ise 1040 metrekare ve İhsan Baştürk’e 1 milyon 220 bin TL’ye satıldı.
 
Ayrıca maliye hazinesine ait Palandöken’de bulunan 1.256 metrekarelik arazi 4 milyon 250 bin TL’ye Volkan Kızmaz’a satılırken Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından işletilen Tokat’ta yer alan 4.260 metrekare arazi ve üstündeki yapılar 4 milyon 670 bin TL’ye SGM’ye aktarıldı.
 
Sümer Holding’in sahibi olduğu Amasya’da bulunan 6 .100 metrekarelik arazi işleyen yapılarıyla birlikte 8 milyon 185 bin TL karşılığında Demir Çimento’ya satıldı. Çukurova’da ise 5 dönümlük Maliye hazinesine ait arazi 8 milyon 350 bin TL’lik fiyatıyla Asba’ya geçti.
 
Resmi gazetede yer alan son satış haberinde ise Maraş Şeker Fabrikası’na ait 16 dönümlük arazi ve üstündeki yapılarla Kahramanmaraş’ta bulunan Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait 15.700 metrekarelik arazi ve yapıları RCR Tekstil tarafından 3 milyon 290 bin TL’ye satın alınmış. Tüm bu satışlar aktif bir biçimde gerçekleştirilmiş ve karşılığında 41 milyon 745 bin TL özelleştirme tutarı devlete geçmiş. 

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8329445/rgde-yayimlandi-o-ilde-9-arazi-40-milyonu-askin-bedelle-kamulastirildi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.