Neler Oluyor! Doların Hızlı Yükselişinden Sonra Bir Ürün Daha Resmen Kota Getirildi!

[ad_1]


Marketlerde satılan ürünlerin kotayla satın alınması son dönemlerde yaşanmış bir durum değildi. Fakat çok hızlı bir yükseliş grafiği yakalayan Dolar özellikle Türk lirasının erimesine yol açıyor. Aynı zamanda açıklanan enflasyon oranı belli olsa da reel enflasyonun çok daha yüksek olduğu kanısı tüm halk tarafından benimsenmiş durumda.
Enflasyon artışı ve dolar kurunun hareketliliği ise hem işverenleri ve üreticileri hem de vatandaşı etkiliyor. Üretim maliyetleri, kâr marjı ve satış aşaması derken kotalı satışlar tek kurtarıcı olarak görülmeye başlanıyor. Marketlerde satış kotası konulan ilk ürün olan yağ ve hızlı bir biçimde bu kotalı satışlara dahil edilen şeker durumun ne kadar kritik noktada olduğunu gösteriyor. Temel ihtiyaçlar arasında olan iki ürün için de marketlerde sınırlı sayıda alım şansı tanınıyor. Bugün ise sosyal medyada yayınlanan görsellerde üçüncü bir ürün olarak Türk Kahvesi kotalı satışlar ile gündeme geldi. Marketlerin astıkları afişlerde her müşteriye yalnızca iki paket ile sınırlı bir satış yapılacağı bilgisi aktarılıyor. Dolayısıyla bunun daha da artacağı ve diğer ürün gruplarına da sıçrayacağı kesin gibi gözüküyor. Yağ ve şeker ile başlayan, kahve ile devam eden süreç son dönemlerde sık sık konuşulan kahve fiyatlarının %90 oranında artmasıyla doğru orantılı olarak değerlendiriliyor.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8324984/neler-oluyor-dolarin-hizli-yukselisinden-sonra-bir-urun-daha-resmen-kota-getirildi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.