İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girerek cemaate saldırdı: 178 yaralı

[ad_1]

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde namaz kılan cemaate ses bombaları ve plastik mermi ile saldırdı. Saldırı sonrası gerginliğin zirve yaptığı bölgede polisin müdahalesi sonucu 178 kişi yaralandı. İsrail’in çirkin saldırısına Ankara’dan da peş peşe tepkiler yükseldi.

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırıları sürüyor.

70 BİN KİŞİ CUMA NAMAZINDA SAF TUTTU

Akşam başlayan saldırılar öncesinde, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ile Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif’in yolunu tuttu. Uzun bir yolculuğun ardından Mescid-i Aksa’ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının son cuma namazı için kutsal mabedin avlularını hıncahınç doldurdu. Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 70 bin Filistinli cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

SALDIRI İFTAR SAATİNDE BAŞLADI, 178 KİŞİ YARALANDI

Cuma namazı sonrası Filistinliler, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da akşam ve yatsı namazını kılmak için toplandı. İsrail polisi ise Harem-i Şerif’e girdi. Ses bombası ve plastik mermi kullanarak cemaati dağıtmaya çalıştı.

İsrail güçlerinin, dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Doğu Kudüs’ün farklı noktalarında plastik mermi ve ses bombalarıyla düzenlediği saldırılarda, 178 Filistinlinin yaralandığı, bunlardan 83’ünün Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı

SAHRA HASTANESİ KURULDU

Yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle ve yüz, göz ve göğüsten olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılayı’nın, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi.

POLİSE ÇEKİLME ÇAĞRISI YAPILDI

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer Kisvani, Harem-i Şerif’te yaşanan olayların durdurulması için İsrail polisine avlulardan çekilme çağrısı yaptı.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı

AA MUHABİRİ DE YARALANDI

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate müdahalesinde Anadolu Ajansı’nın (AA) Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz ayağından yaralandı.

Harem-i Şerif’teki olayları takip eden Boyraz, İsrail polisinin kullandığı plastik mermiyle ayağından vuruldu.

Hafif yaralanan Boyraz’a olay yerinde müdahale edildi.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı

ANKARA’DAN SALDIRIYA TEPKİ YAĞDI

Ankara’dan İsrail’in saldırısına art arda tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in ramazan ayı boyunca Filistin halkının ibadet özgürlüğünü ve Harem-i Şerif’in statüsünü hedef aldığı vurgulanan açıklamada, “Bu akşamki olaylara nedeniyet veren İsrail hükümetini, söz konusu provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyor ve aklı selime davet ediyoruz.” denildi.

KALIN: KUTSALA SAYGISI OLMAYAN İSRAİL İŞGAL GÜÇLERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır” açıklamasıyla İsrail’in saldırısına tepki gösterdi.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı

ÇAVUŞOĞLU’NDAN KINAMA MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya bu akşam yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

ŞENTOP: AÇIK BİR DEVLET TERÖRÜDÜR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İsrail’in Mescid-i Aksa’da cemaate saldırmasına ilişkin, “Her Ramazanda olduğu gibi İsrail’in, şiddet ve zulmünün arttığı günlere şahitlik edildiğini belirten Şentop, “Bu gece, Mescid-i Aksa’da, namaz kılan cemaate saldırı açık bir devlet terörüdür. Şiddet ve zulüm eken barış ve huzur biçemez. Mescid-i Aksa’daki terörü lanetliyorum.” ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN’DAN SALDIRIYA TEPKİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan yaptığı paylaşımla İsrail polisinin saldırısına tepki gösterdi. Altun paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in Filistinlilere yönelik sürdürdüğü işgal ve şiddet politikasını endişeyle takip etmekteyiz. İsrail’in kutsallarımıza saldırması asla kabul edilemez. Bugün, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya ses bombalarıyla gerçekleştirilen baskını şiddetle telin ediyoruz.”

ÖMER ÇELİK: RAMAZAN AYINDAKİ SAYGISIZLIĞI KINIYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki gösterdi. Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Harem-i Şerif, tüm Müslümanların kutsal mabedidir. İsrail hükümetinin mübarek Ramazan ayında Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı ve Filistinlilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz.”

İsrail’in Mescidi Aksa‘nın hukuki statüsüne saygı duyması ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranması gerektiğini belirten Çelik, Filistinlilerin din ve vicdan özgürlüklerinin sonuna kadar yanında olduklarını vurguladı.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı

KILIÇDAROĞLU MÜDAHALEYİ KINADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Filistinlilere yaptığı müdahaleyi kınadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınıyorum. Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ ÖZKOÇ: KALBİMİZ FİLİSTİN HALKIYLA

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ses bombaları ve plastik mermilerle saldırısını kınıyorum. Filistinli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kalbimiz Filistin halkıyla…” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ ÖZEL: SALDIRILARI KINIYORUZ

CHP’li Özgür Özel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Her sene ve her Ramazan olduğu gibi yine İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı saygısızlık ve saldırıları kınıyoruz. Her zaman olduğu gibi Filistin halkının ve haklı davasının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

ABD: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Öte yandan ABD’den Şeyh Cerrah Mahallesinde Filistinlilerin yerinden edilmesiyle ilgili açıklama geldi.

ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Jalina Porter, Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinlilerin yerlerinden edilmesinden derin endişe duyduklarını açıkladı.

“Filistinli ailelerin nesiller boyu yaşadığı Şeyh Cerrah’taki evlerinden edilmeleri durumundan derin endişe duyuyoruz.” ifadesini kullanan Porter, ABD’nin İsrail’in tek taraflı adımlarına karşı olduğunu dile getirdi.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 163 yaralı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 178 yaralı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 178 yaralı
İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya girerek cemaate saldırdı: 178 yaralı

[ad_2]
Haber Kaynağı: https://www.haberler.com/israil-polisi-mescid-i-aksa-ya-girerek-cemaate-14118402-haberi/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.