İspanya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?

[ad_1]


İspanya asgari ücret ne kadar sorusunun en çok sorulduğu ülkeler arasında yer alıyor. Burada dikkat çeken bir diğer husus ise asgari ücretle çalışma oranı oluyor. Avrupa’da en az asgari ücretle çalışma oranına sahip olan ülkelerden birisi olarak bu oranın %1 seviyesinde olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu da çalışanların %99’unun asgari ücretten daha yüksek bir maaş aldığı anlamına geliyor. Avrupa Birliği üyesi bir ülke olarak Euro kullandığının altını çizelim.
 
İspanya’da Asgari Ücret 2022 
Kazanç açısından avantajlı ülkelerden birisi olarak görüldüğünden dolayı Türkiye’de de İspanya’da asgari ücret tutarı 2021 yılında fazlasıyla merak ediliyordu.
Bu yıl itibariyle yaşanan artışla birlikte 1,108 € seviyesine yükselen net asgari ücret dikkat çekerken aynı zamanda ülkede genellikle çalışanların maaş ortalamalarının 1,500 € ile 2,400 € arasında değişken olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Yine de İspanya asgari ücreti 2022 yılında da yaklaşık olarak 60-80 € dolaylarında artarak neredeyse 1,200 € seviyesine yaklaşacak diye düşünülüyor.
 
İspanya’da Ev Kiraları Ne Kadar? 
İspanya’da ev fiyatları için en önemli kıstaslardan birisi şehir merkezleri oluyor. Şehir merkezine ne kadar yakın bir lokasyon seçiliyorsa o kadar yüksek kira bedelleriyle karşılaşmak mümkün hale geliyor. Merkeze yakın noktalarda stüdyo daire kiraları ortalama 646 € iken üç odalı standart bir konut için ödenen kira miktarı 1,000 € dolaylarında görülüyor.
Haliyle şehir merkezinden uzaklaştıkça İspanya’da ev kiraları düşüşe geçiyor. Bunun için stüdyo daireler için söz konusu rakam 496 € ortalamayla değerlendirilebiliyor. Ki üç odalı standart bir konut için ödenecek kiralarda da merkeze uzak bir lokasyonda 752 € ortalama kira bedeliyle karşılaşılıyor.
 
İspanya’da Market Alışverişi 
Satın alma gücünün oldukça yüksek olduğu ve bununla beraber refah seviyesinin yükseldiği ülkelerden olan İspanya’da market alışverişi için bazı fiyatları baz alıyoruz. Kırmızı etin kilosu için etiketler 10 € bir tutarı gösterirken beyaz et için market fiyatlarının 6 € bandında olduğu gözlemlenebiliyor.
Yerli bira tüketmek istediğinizde ödemeniz gereken tutar yalnızca 0,87 € iken ithal bira markalarında fiyat aralığı ortalama olarak 1,50 €’ya yükseliyor. Kalitesi ortalama olarak kabul edilecek bir şişe şarap içinse 5 € ödemek gerekiyor. İspanya’da alkol fiyatları uygun olduğu gibi temel gıdalarda da aynı standart korunuyor. Beyaz ekmek fiyatı 0,99 € iken 1,5 litre pet su için marketlerde gördüğümüz etiket fiyatı 0,62 € ortalamaya sahip.
 
İspanya’da Araba ve Yakıt Fiyatları 
Özellikle çok düşük oranda asgari ücretli çalışana sahip olmasıyla İspanya pek çok kişinin hayalini süslüyor. Dolayısıyla İspanya’da araba fiyatları bu hayallerin bir parçası olarak görülebiliyor. Fiyat ortalaması olarak Volkswagen Golf 1.4 modelini İspanya için ele aldığımızda ortalama satış fiyatının 20.000 € olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Toyota Corolla 1.6 model için fiyat araştırması yapıldığında da ortalama fiyat için karşımıza 21.000 € bir bedel çıkıyor.
İspanya’da benzinin litresi farklı istasyonlarda değişkenlik gösterse de ortalama olarak 1,30 € seviyesinde seyrediyor. Bu açıdan bakıldığında da asgari ücrete oranla gayet uygun bir fiyat çizgisine sahip. Taksiye bindiğinizde başlangıç fiyatı 3,5 € gibi ucuz bir tutarken kilometre başına da 1,10 € işliyor.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8316963/ispanya-asgari-ucret-ne-kadar-2022-ev-araba-yakit-ve-et-fiyatlari-kac-euro

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.