Fransa Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba ve Yakıt Fiyatları Kaç Euro?

[ad_1]


Fransa, Avrupa’nın finansal anlamda en üst noktalarından birisi olarak görülüyor. Çünkü Fransa asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtı bile bunu anlamak için yeterli olabiliyor. Günümüzde alım gücü, özgürlük, refah seviyesi ve imkânlar gözetildiğinde yaşanılası ülkeler arasında da en üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla hem maddi açıdan sağladığı avantajlar hem de Avrupa’nın en özgür ülkelerinden birisi olması sebebiyle fazlasıyla rağbet görüyor.
 
Fransa’da Asgari Ücret 2021 
Şu sıralar Fransa asgari ücreti 2021 yılının son çeyreğinde 1.554 € seviyesine ulaşmış durumda. Tabii ki henüz 2022 yılı için dahil edilecek olan zam miktarı belli olmadı.
Hükümet tarafından gerek küresel ölçekteki pandemi sebebiyle gerekse standart asgari ücret zammı için belirlenecek olan tutar merak ediliyor. Uzmanlara göre ise yaklaşık olarak 50-80 € dolaylarında bir zammın söz konusu olacağı öngörülüyor. Alım gücü açısından son derece yeterli olan bu miktar zammın ardından da aynı standardı koruyacak gibi duruyor.
 
Fransa’da Ev Kiraları Ne Kadar? 
Bir ülkede refah seviyesini belirleyen altın kurallardan birisi aslında barınma ihtiyacının giderilmesidir. Bunun için ne kadar bir bütçe gerektiğine baktığımız zaman aldığımız tutarla beraber değerlendirme yapmamız en doğrusu olacaktır.
Ki Fransa’da da asgari ücretle çalışma oranı bir hayli düşük. Yani çalışan kesimin büyük çoğunluğu 1.554 €’dan daha fazla kazanıyor. Fransa’da ev fiyatları incelendiğinde ise şehir merkezlerinde tek yatak odasına sahip stüdyo daireler için 672 € bir ortalama kira bedeliyle karşılaşılıyor.
Şehir merkezlerinden uzaklaştıkça aynı niteliğe sahip evlerin kira bedellerinin ortalaması 511 €’ya kadar geriliyor. Üç yatak odasına sahip ve genellikle aileler tarafından tercih edilen evler ise şehir merkezlerinde 1.200 € gibi bir ortalama kira tutarıyla bulunabiliyor. Aynı zamanda kırsal alanlarda üç odalı evler için ortalama kira bedelinin 965 € olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Asgari ücrete oranla Fransa’da ev kiraları son derece uygun görünüyor. 
 
Fransa’da Market Alışverişi 
Alım gücünü net bir biçimde ölçebildiğimiz en önemli diğer kriter ise market fiyatları oluyor. Fransa’da alkol fiyatları için yerli biralarda 2 €, ithal biralarda 2,30 € ve ortalama kalitede bir şişe şarapta ise 7 € etiketle karşılaşıyoruz. Temel ihtiyaçlara döndüğümüzde ise beyaz ekmeğin adet fiyatını 1,40 € olarak görebiliyoruz.
Fransa’da market fiyatları için en dikkat çeken nokta et olabiliyor. Kırmızı et için kilogram fiyatı 17 € seviyesinde görünüyor. Beyaz et ürünlerinde ise kilogram fiyatı 10 € olarak dikkat çekiyor. Yumurta fiyatlarında 12’li bir paket tercih edildiğinde 3 € ödemek gerekirken aynı zamanda bir litre sütün satış fiyatı da 1 €.
 
Fransa’da Araba ve Yakıt Fiyatları 
Avrupa’da alım gücü ile ilgili pek çok farklı avantajdan söz etmek mümkün. Bunların başında da araç fiyatları gelebiliyor. Bir araca sahip olmak istediğinizde çok uygun bir fiyat endeksiyle karşı karşıya kalmak mümkün oluyor. Örneğin Fransa’da araba fiyatları için en önemli örneklerden birisi Volkswagen Golf 1.4 için sunulan 22.000 € ortalama satış fiyatı olarak karşımıza çıkıyor.
Yine Toyota Corolla 1.6 modeline sahip olmak istiyorsanız 23.000 € ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Tüm bunlar genel anlamda yüksek alım gücünün bir eseri olarak düşünülebilir. Zira Fransa’da benzin fiyatları 1,50 € gibi uygun bir ortalamaya sahip. Bunun getirisi olarak ise taksiye bindiğinizde 2,70 € ile başlayan taksimetre açılış tutarı her kilometrede 1,70 € artacak şekilde organize edilmiş.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8320488/fransa-asgari-ucret-ne-kadar-2022-ev-kiralari-araba-ve-yakit-fiyatlari-kac-euro

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.