Finlandiya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?

[ad_1]


İskandinav ülkelerinden birisi olan ve eğitim, refah seviyesi, alım gücü gibi kriterlerde tepe noktalarda yer alan Finlandiya asgari ücret ne kadar sorusuyla da gündeme gelebiliyor. Keza alım gücünün yüksek olduğu ülkelere fazlasıyla merak duyan Türk vatandaşların birincil önceliği Avrupa ve İskandinav ülkeleri oluyor.
Asgari ücret içinse İskandinav ülkelerinde devlet özelinde değil meslek gruplarının sendikaları tarafından belirlenen kriterlere odaklanmak gerekiyor. Burada da asgari ücret adı altında devletin belirlemiş olduğu bir standart yer almıyor.
 
Finlandiya’da Asgari Ücret 2022 
Finlandiya asgari ücret 2021 yılında ortalama olarak alınan ve meslek gruplarına göre değişkenlik gösteren tutar neticesinde 2,168 € olarak baz alınıyor. Tabii ki meslek gruplarında da asgari ücret olarak en düşük miktardan çalışanların oranı yok denecek kadar az. Para birimi olarak Euro kullanan ülkede birkaç farklı meslek grubunun 2021 yılında kazandığı ücreti şu şekilde sıralayabiliriz.
Bir ofis asistanı için ortalama maaş 1,907 €, veteriner için 4,032 €, mimar için 3,512 €, makine mühendisi için 3,707 €, öğretmen için 3,013 €, hemşire için 3,555 €, CNC operatörü içinse 1,973 € olarak baz alınıyor. Bunlar ortalama rakamlar olmakla beraber elde edilen ortalama en düşük rakam olan 2,168 € için de genel bir meblağ olarak görebiliriz. Dolayısıyla Finlandiya asgari ücret tutarı 2022 yılında da bu alım gücünü koruyarak yaklaşık olarak her meslek grubu için 30-70 € aralığında yükseliş gösterecektir.
 
Finlandiya’da Ev Kiraları Ne Kadar? 
Şehir merkezinde yer alan evlerde yaşamak istiyorsanız Finlandiya’da ev fiyatları biraz yüksek gibi görünebilir. Ancak gelirin minimum değil ortalamanın üzerinde olduğunu ve çoğunluğun bu tutarlardan yüksek kazandığınız hesaba kattığımızda fiyat endeksi gayet uygun görünüyor. Şehir merkezinde ya da merkeze yakın noktalarda tek odalı stüdyo daireler 782 €, üç odalı evler ise 1,200 € ortalama kira bedeline sahip.
Finlandiya’da ev kiraları şehir merkezinin dışına doğru gidildikçe daha da düşüyor. Bu kapsamda da tek odalı stüdyo dairelerde kira ortalaması 572 € olurken, üç odalı evler için kira ortalaması 957 € seviyesinde görünüyor.
 
Finlandiya’da Market Alışverişi 
Finlandiya’da market alışverişi yaparken alım gücünün yüksek olması en büyük avantajınız olabilir. Keza marketlerdeki ürünlerin fiyatları herkese hitap edecek düzeydedir. Kırmızı etin kilosu için 14 € ödenirken bu tutar beyaz etin kilosu için 10 € seviyesine geriliyor. Beyaz ekmek fiyatı ise 2 €.
Pet şişede 1,5 litrelik suların markette satış fiyatı 1,40 € olarak görünüyor. Ayrıca 12’li yumurta için 2,10 €, bir litre süt içinse 0,95 € bir fiyat etiketiyle karşılaşılıyor. Finlandiya’da alkol fiyatları içinse ortalama düzeyde bir şarap için şişe fiyatı 12 € iken yerli biralar 2,40 €, ithal biralar 2,90 € ortalama fiyatlarla temin edilebiliyor.
 
Finlandiya’da Araba ve Yakıt Fiyatları 
Finlandiya’da taksimetre açılış ücreti 6 € iken gidilen mesafede kilometre başına sadece 1,60 € işliyor. Bu noktada ulaşımın ucuz olmasında Finlandiya’da benzin fiyatı olarak 1,50 € ile karşılaşmamız önemli bir unsura dönüşüyor.
Ayrıca Finlandiya’da araba fiyatları için yapacağımız incelemede de uygun fiyatlarla karşılaşıyoruz. Toyota Corolla 1.6 modeli için belirlenen ortalama satış fiyatı 25,000 € iken Volkswagen Golf 1.4 için satış fiyatlarının ortalaması alındığında 24,000 € gibi bir fiyat görmekteyiz. Dolayısıyla herkesin kendi aracına sahip olması ve uygun yakıt fiyatlarıyla ulaşımını kendisinin sağlaması mümkün görünüyor.
 

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8321005/finlandiya-asgari-ucret-ne-kadar-2022-ev-kiralari-araba-yakit-ve-et-fiyatlari-kac-euro

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.