Estonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları Kaç Euro?

[ad_1]


Estonya konum olarak son derece önemli bir noktada yer alan, İskandinav ülkelerine komşu, ekonomisi gelişmiş bir ülkedir. Tabii ki Avrupa ortalamasına göre asgari ücret hususunda ortalamanın altında kalıyor. Ancak bu yaşam şartlarını, alım gücünü ve refah gücünü düşürmüyor.
Bazı etkenleri göz önüne aldığımızda son derece iyi bir pozisyonda olduğu görülebiliyor. Barınma hususunda alternatiflerine göre biraz daha yüksek ücretler söz konusu olsa da Estonya asgari ücret ne kadar sorusu artan bir hızla daha fazla merak ediliyor.
 
Estonya’da Asgari Ücret 2022 
Günümüzde 2021 yılının son çeyreğine girdiğimiz için yeni yıl ile birlikte asgari ücret zamları açıklanacak. Dolayısıyla Estonya asgari ücreti 2021 yılında da olduğu gibi sert bir yükseliş beklentisi olan alternatifler arasında yer alıyor. En son 2021 yılı için 40-50 € bandında bir artış ile totalde 584 € seviyesine yükselmişti.
Dolayısıyla Estonya asgari ücret tutarı 2022 yılında daha da büyük bir artışla 650 € sınırına ulaşacak gibi görünüyor. Özellikle uzmanların 60 € seviyelerinde bir artış beklentisini dile getirdiğini söyleyebiliriz. Özellikle pandemi etkileriyle birlikte bu artışa kesin gözüyle bakılıyor.
 
Estonya’da Ev Kiraları Ne Kadar? 
Estonya’da ev fiyatları en çok eleştirilen noktaların başında geliyor. Fakat özellikle asgari ücret seviyesiyle düşünülmesi büyük bir hataya yol açabiliyor. Çünkü burada da pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi çalışanların çok küçük bir kısmı asgari ücret ile maaş alıyor. Çoğunluk daha yüksek meblağlar kazandığı için ev fiyatları daha makul seviyede kalmış oluyor.
Tek kişi için ideal olan bir yatak odalı stüdyo dairelerin şehir merkezlerindeki ortalama kira bedelleri 432 € civarlarında. Bu kira ortalaması şehir merkezinin dışına doğru gidildikçe 319 €’ya kadar düşebiliyor. Üç yatak odasına sahip konutlarda ise şehir merkezlerindeki kira ortalaması 717 € iken, daha kırsal yerleşim yerlerinde 527 € dolaylarında seyrediyor. Estonya’da ev kiraları aslında bu ölçekten bakıldığında standart çalışanlara sahip bir aile için çok uçuk değil.
 
Estonya’da Market Alışverişi 
Estonya’da market fiyatları içinse yine baz alacağımız ürünlere hemen göz atalım. Standart kabul edilen 500 gramlık beyaz ekmek için Estonya vatandaşları 0,79 € ödüyor. Bir litre süt için ödedikleri tutar ise 0,71 €. Teme gıdalar arasında önemli bir seçenek olan yumurtada ise 12’li paketin fiyatı 1,50 € şeklinde görülüyor.
Kırmızı etin kilosu için 9,70 € ödeyen Estonyalılar aynı zamanda beyaz etin kilogramını 5,60 €’ya satın alabiliyorlar. Konumundan dolayı en merak edilen ayrıntılardan birisi olan Estonya’da alkol fiyatları ise oldukça cazip. Bir şişe şarap alacağınız zaman orta kalite için ödeyeceğiniz tutar 7 €. Yerli biralarda fiyat ortalaması 1,30 € iken ithal biralarda bu ortalama fiyat 1,70 € seviyesine çıkıyor.
 
Estonya’da Araba ve Yakıt Fiyatları 
Hemen hemen her ülkede merak konusu olan akaryakıt fiyatlarıyla başlayalım. Estonya’da benzin fiyatları Avrupa ortalamasıyla aynı standartlarda. 1,30 € ortalama fiyatla gayet uygun olması ulaşıma da yansıyor. Eğer kendi aracınızı almak istiyorsanız Volkswagen Golf 1.4 modelini 19.000 € ile birçok Avrupa ülkesinden daha ucuza satın alabiliyorsunuz.
Toyota Corolla 1.6 modelinde de fiyat 19.000 € olarak görünüyor. Estonya’da araba fiyatları araç sahibi olmak için gayet uygun bir seviyede olmasına karşın taksi kullanacaksanız taksimetrenin açılış tutarı 2,50 € olarak karşınıza çıkacaktır. Taksimetrenin kilometre başına artacağı miktar ise 0,65 € ile Avrupa’nın en uygun tarifelerinden birisi olarak göze çarpıyor.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8321032/estonya-asgari-ucret-ne-kadar-2022-ev-kiralari-araba-yakit-ve-et-fiyatlari-kac-euro

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.