Emlak vergisi ödemeyenler dikkat! 2. Taksit için son gün geliyor

[ad_1]


 Emlak vergisi tüm konut ve arsa gibi taşınmazlardan alınan bir vergi kalemi olarak yıllık bazda tahsil ediliyor. Eğer vergi tutarını tek seferde ödemek istiyorsanız yıl içerisinde Mart ayında bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat devletin sunduğu ve hiçbir ek ücrete tabii olmayan taksitlendirme sistemi de var. Bu sisteme göre emlak vergisi tutarını iki taksit olarak ödeyebilirsiniz.
Tek seferde değil 2 taksit olarak ödemeyi tercih ediyorsanız emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son güne yaklaşıldı. Keza 2.taksit ödemeleri 1 Kasım itibariyle başlıyor ve her yıl Kasım ayının son iş gününe tekabül eden tarihe kadar sürüyor. Dolayısıyla 2021 yılında son ödeme tarihi 30 Kasım 2021 Salı günü olarak belirlenmiş durumda. Son günlere doğru yaklaşılırken ciddi bir yoğunluk olacağını hesaba katmak gerek.
 
Emlak Vergisi 2.Taksit Ödenmezse Ne Olur? 
Vatandaşların gerek unuttuğu için gerekse ekonomik durumlardan ötürü emlak vergisinin 2.taksit tutarını ödeyememesi de söz konusu olabiliyor.
Aynı zamanda ilk defa böyle bir durumla karşılaşacak olanlar eve haciz gelir mi korkusuyla da yüzleşiyorlar. Direkt olarak taşınmaza ait bir vergi olduğu için icra korkusu daha da kendisini göstermiş oluyor. Ancak 30 Kasım’a kadar süresi olan emlak vergisi 2.taksit ödemelerinde aksi bir durum söz konusu olsa dahi belediyelerin tercihi icra olmuyor.
İcra yoluyla tahsil edilmesindense mevcut verginin yıllık olarak tekrarlanmasından ötürü faiz uygulanıyor. Gecikme faizi için geçtiğimiz yıl uygulanan baz oran %1,6 seviyesindeydi. Bu yıl yine benzer bir oranla gecikme faizi uygulanacağını söyleyebiliriz. Faizle daha yüksek bir tutar ödememek için emlak vergisi son ödeme tarihinin 30 Kasım 2021 olduğunu tekrardan hatırlatalım.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8419786/emlak-vergisi-odemeyenler-dikkat-2-taksit-icin-son-gun-geliyor

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.