Döviz Kuru Rekor Kırınca Dünya Basınına Yansıdı! Hangi Gazetede TL ile İligli Ne Yazıyor?

[ad_1]


Döviz kurunda yaşanan kontrolsüz yükseliş halen daha etkilerini sürdürürken tarihi rekor seviyeler görülmeye devam etti. İstatistiksel olarak böyle bir değer kaybına tarihte çok az rastlandığını ve global çapta ekonomik kriz yaşandığında bu tarz dalgalanmaların gözlemlendiğini vurgulayan analizler var. Merkez bankasının faiz düşürme kararıyla birlikte tamamıyla agresif bir biçimde yükselen dolar ve euro için yabancı basın pek çok değerlendirmede bulundu.
 
Financial Times gazetesi İngiltere’nin en köklü haber kurumlarının başında yer alıyor. Haberi ‘’Erdoğan’ın ekonomik bağımsızlık savaşı ifadesinden sonra Türk Lirası tarihi bir değer kaybı yaşadı’’ şeklinde verdi. Aynı zamanda FT gazetesine konuşan Terra Investment şirketi çalışanı Enver Erkan ekonomi adeta bir korku filmi yaşıyor tespitinde bulundu.
 
Legal & General yatırım danışmanlarından Uday Patnaik ise ‘’ Türkiye’de Erdoğan’ın faiz inadı Türk Lirası değer kaybının ana sebebidir. Yapılacak şey merkez bankası bağımsızlığına dair bir örnek göstermektir fakat bunun pek olacak bir şey gibi görünmediğini’’ ifade etti.
 
Wall Street Journal ise Amerika Birleşik Devletlerinin en iyi ekonomi bültenlerinden birisidir. Burada da ‘’Erdoğan’ın sıra dışı ekonomi politikaları döviz kurunu daha da derinleşti’’ ifadesi kullanıldı. Ayrıca Unicredit analistine göre Türkiye’de hali hazırda yapıldığı gibi daha fazla faiz indirimi beklendiğini ve bunun için pozisyon almış şirketler olduğunu da savundu.
 
İngiltere merkezli Guardian gazetesi ise ‘’Erdoğan ekonomik savaşta zafer sözü verirken Türk Lirası tarihi bir gerileme yaşadı’’ şeklinde haber duyurdu. TL’nin düşüşü ile ilgili ‘’serbest düşüşe geçti’’ şeklinde kontrolsüz bir düşüş ivmesi gözlendiğine vurgu yaptı. Erdoğan’ın ekonomik büyüme ya da istihdam fırsatları yaratarak üretimi güçlendirmeyi enflasyonla mücadeleden daha çok önemsiyor açıklaması döviz analisti Ima Sammani’ye ait.
 
Reuters ise ‘’son 10 günde yaşanan değer kaybını 1999’dan bu yana en kötü süreç’’ olarak tanımladı. Şu sıralar TL’nin tüm dünyada en hızlı değer kaybeden para birimi olduğuna vurgu yaparak son bir yılda %46, son bir haftada ise %26 daha değer kaybı gözlemlendiğinin altını çizdi.
 
BNE Intellinews ise haberin manşetini Titanik ile attı. Türkiye ekonomisini Titanik ile özdeşleştiren gazetede ‘’Titanik’e benzeyen Türkiye’nin çılgın politikası lirayı deldi geçti’’ ifadelerine yer verildi. Bu çılgın değer kaybının ise yapılan çılgınlık derecesindeki ekonomik politika hareketlerinin standart bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8329364/doviz-kuru-rekor-kirinca-dunya-basinina-yansidi-hangi-gazetede-tl-ile-iligli-ne-yaziyor

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.