Dolar Fırladı Apple Türkiye satışlarını durdurduğunu açıkladı! Bundan sonra satmayacak mı?

[ad_1]


Döviz kurunun kontrolsüz bir biçimde dalgalanmaya devam etmesi pek çok üründe alım gücünü ciddi ölçüde etkiliyor. Bu yüzden de insanların büyük bir kısmı ekonomik güçlük çekeceklerini düşünüyor. Aynı zamanda dolar kurunun yılın başından bu yana %80’e yakın bir oranla yükselmiş olması dışarıdan alınan ve ülkemizde satılan ya da hammaddesi ithal olan her ürünün tedarik zincirinde büyük sorunlara sebebiyet verebiliyor.
 
Bunun en net örneklerinden birisini aslında Pelit Çikolata ile yaşamaya başladık. İlk olarak toptan sipariş tedarik zincirini durduran firma oldu ve bu noktada önlerini göremedikleri için büyük miktar satışlar yapmalarının mümkün olmadığını açıkladılar. Toptan sipariş alımını durduran Pelit Çikolata ilk dalgayı yaratırken hemen ardından bir şok daha yaşandı. Apple Türkiye satışlarını durdurma kararı aldı.
 
Üstelik toptan değil perakende satışlar askıya alındı. Aktif olarak Apple Türkiye web sitesine girerek iPhone 13 siparişi vermek istediğinizde ya da diğer modelleri satın almak istediğinizde şu an mevcut değil uyarısıyla karşılaşılıyor. Bu eşine pek rastlanır bir durum değil. Ancak döviz kurunun yükselmesi elbette ki mevcut satış fiyatlarında ciddi bir artışa sebep olacak.
 
Bakıldığı zaman yeni bir iPhone almak istediğinizde %50 oranında ÖTV, %18 oranında KDV, %10 oranında TRT bandrolü ve %1 oranında Kültür e Turizm bakanlığı kesintisi ödemek gerekiyor. Bunlara yurtdışından getirilen cihazlara IMEI kaydı için söz konusu olan 2.060 TL eklendiğinde yurtdışından iPhone almak çok daha maliyetli bir hal almaya başladı.
 
Ki Apple tarafından Türkiye satış fiyatı için önerilen tutarlar 10.999 TL ile başlayarak 22.999 TL arasında değişiyordu. Dolayısıyla iPhone 13 fiyatları baz alındığında Amerika’da 699 $ ile 1.599 $ arasında değişken bir meblağ söz konusu oluyor. Mevcut dolar kuru üzerinden hesaplandığında satış fiyatı yalnızca mevcut fiyatlara tekabül etmeye başlıyor. Ki bunun üzerine ÖTV, KDV, TRT bandrolü ve bakanlık kesintisi eklenmesi gerekiyor.
 
Yani teknik olarak yeni iPhone zammı kapıda gibi duruyor. Apple Türkiye’nin web sitesinden sipariş verilememesi ve şu an mevcut değil uyarılarının sebebi ise dolar kurunun hangi noktada daha stabil hale geleceğini görmek ve buna göre fiyat güncellemelerini yansıtmak olmalı. Birkaç gün içerisinde iPhone 13 fiyatları başta olmak üzere elektronik ürün satışı yapan firmaların tamamında yükselen bir fiyat grafiği göreceğimiz aşikâr.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8329750/dolar-firladi-apple-turkiye-satislarini-durdurdugunu-acikladi-bundan-sonra-satmayacak-mi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.