Çimentosuz beton olur mu? Evet, öyle pahalndı ki artık evler onunla yapılacak

[ad_1]


Bir süre önce açıklamalarda bulunan müteahhitler ve inşaat sektörünün önde gelenleri durumun pek iç açıcı olmadığını belirtmişti. Beton bir inşaatın en önemli hammaddesi olup aynı zamanda betonun hammaddesi de çimentodur. Çimento fiyatları ise artan döviz kuruyla birlikte kabus gibi çökerek inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. En son böyle bir süreç geçtiğimiz Haziran ayında yaşanmıştı.
Yine çimento krizi başta olmak üzere ara mamul ve hammadde temini noktasında sorunlar yaşandı ve bunun üzerine 15 gün şantiye durdurma eylemleri yapıldı. Ardından ise Ticaret Bakanlığı devreye girerek gümrüklere talimar verdi ve çimento alımını durdurdu. Fiyatların kontrol altına alınmasında da bu etkili oldu. Şimdi ise eylemler zaten zoraki olarak yapılacak gibi duruyor. Çünkü müteahhitler çimento dahi alamayacak noktaya geldiklerini açıklıyor.
 
Çimentosuz Beton Fikri Gerçekçi Mi? 
Beton bilindiği üzere ana bileşenlerinden birisi çimento olduğu için beton olmaktadır. Çimentosuz beton anlayışı ise Kiltaş yönetim kurulu üyesi olan Selçuk Özyurt tarafından ortaya atılan bir ifade olarak dikkat çekti. Aynı zamanda fabrika müdürü olarak görev yapan Özyurt bu konuda henüz böyle bir döviz krizi yokken harekete geçmiştik. Uzun bir süredir teorik olarak ar-ge yapıyoruz ve artık sona yaklaştık ifadelerini kullandı.
Kiltaş olarak demir çelik ve kazan sektörüne yönelik ar-ge çalışmalarımızda çimentosuz beton üretimi çok önemli bir paya sahip. Artık son noktalara geldiğimiz bir sürecin içerisindeyiz ve beklediğimiz sonuçları alırsak ev fiyatlarını dahi aşağıya çekecek bir girişimde bulunacağız dedi. Özel olarak ürettikleri bu yeni çimentosuz beton ürünü içinse yeni bir fabrika kurmak adına yer baktıklarını ekledi.
Teknik olarak mümkün göründüğünü ifade eden çok sayıda müteahhit ise bu fikirle birlikte derin bir nefes alacak gibi duruyor. Yeni açacakları fabrika için Selçuk Özyurt 20 bin metrekarelik bir üretim tesisinden söz ediyoruz. Bu noktada da pek çok ihtiyacı karşılayacağımıza inanıyoruz şeklinde konuşmasını bitirdi.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8740079/cimentosuz-beton-olur-mu-evet-oyle-pahalndi-ki-artik-evler-onunla-yapilacak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.