CHP’den emeklilerin temel sorunlarına ilişkin 8 maddelik çözüm önerisi! Maaş detayı dikkat çekiyor

[ad_1]

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, partisinin emeklilerin problemlarına yönelik 8 maddelik çözüm tavsiyelerini açıkladı. Öneride; en düşük maaşın asgari ücret düzeyine çıkarılması, EYT’lilerin durumu, intibak yasası, katsayı ve gösterge sisteminin düzenlenmesi, muayene ve ilaç katılım paylarının kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

Taşkın, “Emekliler Haftası” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye‘de yaklaşık 13 milyon 400 bin emekli ve hak sahibi olduğunu ifade ederek, emeklilerin yaşadığı problemlara dikkati çekti. Emeklilerin yüzde 70’inin asgari ücretin altında maaş aldığını savunan Taşkın, gençlerin ve çalışabilir yaşta olanların aktif iş gücüne katılabilmelerinin, sağlıklı bir sosyal güvenlik ve emeklilik sistemi için de son derece önemli olduğunu söyledi.

“İKTİDARIMIZDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALMAYACAK”

Emeklilerin yaşadığı temel problemlara ilişkin CHP’nin çözüm tavsiyelerini ise 8 maddede sıralayan Taşkın, “CHP olarak iktidara geldiğimizde öncelikli hedefimiz en düşük emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmaması. CHP olarak emeklilerin problemlarının hak temelli ve kapsayıcı bir anlayışla çözüme kavuşması gerektiğinin bilincindeyiz, bunu sağlayacağız. Sorunları ayrıntılarıyla biliyoruz, nasıl çözeceğimizi de. Bizler alın terinden yana insanlarız.” değerlendirmesinde bulundu.

“MAAŞ ZAMMINDA ENFLASYONUN YANINDA REFAH PAYIDA BELİRLEYİCİ OLACAK”

Bir diğer çözüm tavsiyesinin de “güvenceli istihdama dayalı üretimin artırılarak ve adilce bölüştürülerek ek kaynak yaratılması” olduğunu belirten Taşkın, şunları kaydetti:

“Tüm kamu personeli ve emeklilerin ücret artışlarını belirlerken sadece enflasyonu değil, büyümeden kaynaklı refah payını da dahil edeceğiz. Anımsanacağı gibi, CHP’nin Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere birer maaş ikramiye verme vaadi büyük etki yaratmış, iktidar bu uygulamayı hayata geçirmek zorunda kalmıştı. Bir de iktidara geldiğimizde yapacaklarımızı düşünün.”

Taşkın, kalan 6 maddeyi şöyle sıraladı:

  • Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetini gidereceğiz. Sayıları beş milyonu aşan EYT’lilerin kazanılmış haklarının hayata geçirilmesi devlet ciddiyetinin gereğidir. İnsanlarımız çalışma hayatına başladıklarında kendileri için tanımlanan kriterlere göre emekli olabilmeli. Hayat planlarını buna göre yapanlara, daha sonra “kural değişti” demek hukuk devletiyle bağdaşmaz. Bu konuda tavrımız net.
  • Adil bir intibak yasası çıkaracağız. Temel ilkemiz “eşit işe eşit ücret” olacaktır. Özellikle emekli kadınların ücretlerinin bu ilke doğrultusunda ele alınmasını sağlayacağız.
  • Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz. Öğretmenler, hemşireler gibi meslek gruplarında çalışanlara 3600 Ek Gösterge hakkı tanıyacağımızı seçim beyannamemize geçirmiştik. Böylece bu kesimlerin emeklilik koşullarında ciddi bir iyileşme yaşanabilecek.
  • Emekliler için muayene ve ilaç katılım paylarını ve fark ücretlerini kaldıracağız.
  • 65 yaş üzerindeki yurttaşlarımızın kültür, sanat ve spor etkinliklerinden bedava yararlanmalarını sağlayacağız.
  • Sosyal tesis olanakları bulunmayan meslek grupları için yeni tesisler yapacağız. Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB iş birliğiyle gerçekleştirilecek projelerle emeklilerimize makul ücretlerle gezi ve tatil olanağı sağlayacağız. Milyonlarca emekçi ve emekli isterse bu düzen değişir.
CHP'den emeklilerin temel problemlarına ilişkin 8 maddelik çözüm tavsiyesi! Maaş ayrıntıı dikkat çekiyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yıldız Nevin Gündoğmuş

[ad_2]
Haber Kaynağı: https://www.haberler.com/chp-li-taskin-emeklilerin-temel-problemlarina-14242868-haberi/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.