Cezaevi izinleri uzatıldı! Uzun bir süre daha mahkumlar izinli olacak

[ad_1]


 Daha önceden TBMM Genel Kurulu tarafından 5.Yargı Paketi dahilinde görülen kanun teklifi bazı detaylarda değişiklik yapılarak ihdas edildi. İcra ve İflas Kanunu ile beraber bazı kanunlarda yapılacak olan değişiklikleri kapsayan bu karar cezaevindeki tutukluların izin sürelerini uzatmasının önündeki engeli kaldırdı. Covid-19 ile dünya çapında pandemi sürecinin yaşanması pek çok sektörde olumsuz etkilere yol açtı.
 
Hükümet ise aldığı kararla beraber açık cezaevlerinde bulunan tutukluların denetimli serbestlik şartıyla izin süreleri hakkında bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme kapsamında alınan karar ve TBMM onayından geçen madde her defasında 2 ay olmak üzere toplamda 9 kez uzatılan bir izin kullanımını kapsıyordu. Bu karar hali hazırda yürürlükte olmaya devam ederken açık cezaevleri dışında kapalı cezaevlerinden açığa geçme hakkı bulunan mahkumlar için de uygulanıyordu.
 
Yapılan yeni düzenleme ile beraber bu süreç uzatılmış oldu. Aynı madde her seferinde 2 ay olmak üzere 12 kez tekrarlanılabilir izin şeklinde düzenlendi. Bu yüzden mevcut izinlerin uzatılması için herhangi bir engel kalmazken son tarih 31 Mayıs 2022’ye yükselmiş oldu.
 
Tabii ki açık cezaevlerinde ya da kapalı cezaevlerinde bulunup açık cezaevine geçme hakkı bulunan mahkumlarda bu izin süreci boyunca denetimli serbestlik yasası devam ediyor. İmza zorunluluğu ile beraber serbestlik esnasında herhangi bir suça karışmaları durumunda hükmü gerçekleşiyor. 9 kez uzatılabilen izin sürecinin 12 kez olarak düzenlenmesi ile beraber Covid-19 sebebiyle izinlerini uzatan mahkumlar ve mahkum yakınları büyük sevinç yaşadı.
 
Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak izin süresini değerlendirmek için başvuru yapan mahkumlar eğer açık cezaevinde ise direkt olarak izin süreçlerini başlatabiliyor. Kapalı cezaevinde mahkum olanlar için açığa geçmek ve oradan da izin sürecini başlatmak için adımları atmak önemli bir kıstas. Son izin tarihi 31 Mayıs 2022 olarak belirtilmiş olsa da eğer Covid-19 salgınının etkileri nihai olarak geçmemiş olursa bu sürecin devam edeceği ve tekrardan bir izin uzatma kararının TBMM tarafından onanacağı tahmin ediliyor.
 

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8329735/cezaevi-izinleri-uzatildi-uzun-bir-sure-daha-mahkumlar-izinli-olacak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.