Bakan Soylu, Sormak isterim bu terör örgütü bu ülkelere ne menfaat sağlayabilirdi?

[ad_1]


– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz aslında yarının kitaplarında yazacak destanları, bugünden şehitlerimizle, buradaki gazilerimizle birlikte yazıyoruz." dedi.
Soylu, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Sivas'ta bir düğün salonunda düzenlenen programda, gazilerin bulunduğu masaları tek tek gezerek günlerini kutladı.
Gazilere ve şehit ailelerine hitap eden Soylu, tüm şehitlere ve ebedi dünyaya göç eden gazilere, Allah'tan rahmet diledi.
Gaziler Günü dolayısıyla gazilerle ve şehit aileleriyle bir araya gelmenin, hasret gidermenin onurunu yaşadığını ifade eden Soylu, Gaziler Günü'nün olmasına vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve diğer tüm gazilerin huzurunda saygıyla eğildiğini dile getirdi.
Konuşması sırasında duygulanan Soylu, "Ne yapsak sizin evlatlarınızın bu ülkeye yaptıklarının karşılığını bizim ödeyebilmemiz mümkün değildir." diye konuştu.
Soylu, bu topraklarda milletin nezdinde şehitlere ve gazilere saygının her zaman yüksek olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:
"Ancak bunu devlet nezdinde eskisinden çok daha yüksek bir seviyeye taşıyan, bunu bir anlayış haline getiren, devleti şehit aileleri ve gazilerimizin emrine veren tarihimizi unutmayalım. Sadece Anadolu topraklarındaki gazilerimizi ve şehitleri değil, ta Orta Asya'yı hatırlayalım.
Balkanlar'ı, Orta Doğu'yu, nerede huzur, nerede İ'la-yi Kelimetullah'ı orada hakim kılmaya çalışmışsak orada bu Anadolu insanını var etmeye çalışan, oraya dokunan, Balkanlar'da köprü yapan, tamir eden, restore eden, Kutadgu Bilig'den Orta Asya'daki bütün eserlerimize uzanan, dünyanın neresinde ecdadımızın yaptığı cami varsa ona Anadolu topraklarından tekrar nefes veren, Çanakkale'yi gençlerimizle, insanlarımızla buluşturan, hasret kaldığımız tarihimizle bizi tekrar bir araya getiren kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile dün gece konuştuğumuzda Sivas'ta Gaziler Günü'nde birlikte olacağımızı söylediğimde 'Benim Kurtuluş Savaşı'mın kahraman şehrine selam, gazilerimize de hem muhabbetlerimi hem de emirlerinde olma dileklerimi ilet.' dedi."
Soylu, tarih kitaplarında yazan kahramanlıkların hepsinin tekrar yaşandığını dile getirdi.
"Biz aslında yarının kitaplarında yazacak destanları bugünden şehitlerimizle, buradaki gazilerimizle birlikte yazıyoruz" diyen Soylu, "Şehitlik ve gazilik hem bu milletin ruhudur hem bu milletin temsil ettiği değerler, rahmani değerlerdir. Onun için savunulmak durumunda olan değerlerdir. Bu milletin gazasında gaza vardır, gaza ehli vardır, gaza bizim inancımızda ganimet kazanmak için çıkılan sefer değildir. İslam için çıkılan, bu dünyaya adaleti, hakkı, merhameti, iyilik medeniyetini yaymak için çıkılan seferlerdir." diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Geçen hafta bir konuşmada bir sayı verdim, terör örgütü PKK'nın 2016'dan bugüne kadar sadece şehit ettiği sivil sayısı 408. Hiç kimseden çıt çıkmadı. Avrupa lal oldu. Hani insan hakları, demokrasi, huzur, barış?" dedi.
Sivas'ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla düğün salonunda gazilerle bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarihinin hiçbir yerinde Batılıların Afganistan'a, Suriye ve Bosna Hersek'e gittiği gibi gitmediğini söyledi.
"Türk milleti gittiği hiçbir yerde insanlığı tahrip etmemiştir." diyen Soylu, bugün dünyada olan çatışmanın petrol savaşından kaynaklanmadığını, "hak" ve "batıl"ın çatışması olduğunu belirtti.
Türk milletinin hep "hak" tarafında olduğuna değinen Soylu, PKK'nın yıllarca Batılı ülkelerden yardım aldığını ve aleni olarak onlara silah, para gönderildiğini, eğitim verildiğini ifade etti.
Soylu, Avrupa'nın modern şehirlerinde kamplar kurularak PKK'lılara eğitimler verildiğini anlatarak, şunları kaydetti:
"Sormak isterim bu terör örgütü bu ülkelere ne menfaat sağlayabilirdi? Petrol mü, vergi mi verecekti? Bir başka ülkeye faizsiz 5 kuruş borç bile vermeyen bu ülkeler, PKK'ya, karşılığında bir kuruş bile almadan hatta uyuşturucu ticaretinden zarar görmesi pahasına yıllarca yatırım yaptılar.
Amaç, bu ülkeyi zayıflatmak. Ne karları ne kazançları var. Yani yeter ki bu asil millet, mazluma el uzatan, umut olan, Müslüman coğrafyasına liderlik etme potansiyeline sahip tek millet olan, bu büyük millet 'dara düşsün, zorlansın, geri kalsın, ayağa kalkmasın, yeter ki Türkiye gelişmesin biz her türlü maliyete razıyız, parasını veririz' anlayışındalar.
Geçen hafta bir konuşmada bir sayı verdim, terör örgütü PKK'nın 2016'dan bugüne kadar sadece şehit ettiği sivil sayısı 408. Hiç kimseden çıt çıkmadı. Avrupa lal oldu. Hani insan hakları, demokrasi, huzur, barış? 12-13 yaşındaki çocukları aldılar annelerinden babalarından kopartıp dağlara götürdüler. 14 yaşındaki kızlara bu toprakların değerlerine hiçbir şekilde uymayacak şekilde kötü davrandılar. Burada masanızın huzurunuzda söylemek istemiyorum. Her türlü edepsizliği, rezilliği gerçekleştirdiler.
İnsan hakları diye yıllarca ensemizde boza pişirenlerden, içeride PKK'nın sözcülüğünü yapan siyasi partiden, o parti ile siyasi ittifak hesabı yapanın hiçbirinden ses çıkmadı. Hala da çıkmıyor. Meclis kürsüsünden 408 sivil katledildiği dendiği zaman tek bir ses çıkmadı. Yani oradakilerden.
Meclis kürsüsünden tek tek fotoğraflarını gösterdiğimiz zaman da sesleri çıkmadı. İşte bizim karşımızda böyle karanlık bir zihniyet ve böyle bir kirli ortaklık var. Bunun için yıllarca PKK'ya ve diğer terör örgütlerine birliğimizin ve beraberliğimizin bozulması için milyonlarca dolar para aktardılar."
Türkiye'nin bugün bu zinciri kırdığına dikkati çeken Soylu, bunun şehit, gazi ve ailelerinin sayesinde olduğunu anlattı.
Şehitlerin diri olduğunu belirten Soylu, onların Gabar, Cudi, Tendürek ve Bestler Deresi'ne kadar mücadele eden on binlerce askerle beraber olduğunu söyledi.
Soylu, kendilerinin hakkın davasını yürüttüklerini, Ezan-ı Muhammediyi, İstiklal Marşı'nın her satırını, ay yıldızlı bayrağın her zerreciğini gönüllerinde hissettiklerini belirtti.
"Biz bizim üzerimize oyun kuran ülkelere benzemeyiz." diyen Soylu, Türk milletinin şımarık bir millet olmadığını, İ'la-yi Kelimetullah'ın emrinde, büyük ve asil bir millet olduğunu dile getirdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terörle de öyle bir mücadele yapıyoruz ki arkasında kim olursa olsun ister Avrupa olsun, ister Amerika olsun, ister Batı olsun, ister Doğu olsun hiç umurumuzda değil. Bakın dün akşam söyledim bugün burada tekrar söylüyorum. Türkiye'deki terörist sayısı 200'ün altına düştü, 197 oldu. Tek tek hepsini takip ediyoruz. Nefes aldırmayacağız." dedi.
Sivas'ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir düğün salonunda gazilerle bir araya gelen Soylu, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyadaki haksızlıklara karşı daha çok ses çıkaracağını belirterek, "Millet olarak yolun başındayız. Bu milletin yapacağı daha çok iş var. Dünyadaki haksızlıklara çıkaracağı çok ses var. Bu milletin, etrafındaki coğrafyaya, 'Ben zenginim' diye ensemizde boza pişirenlere karşı söyleyeceği ve yapacağı çok şey var." diye konuştu.
Türkiye'nin gücünü şehit ve gazilerinden aldığını vurgulayan Soylu, "Sorumluluğumuzun farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanı'mız başta
olmak üzere, Cumhur İttifakı'nın bütün üyeleri başta olmak üzere, her birimiz sorumluluğunun farkında. Sayın Cumhurbaşkanı'mız der ki, 'Bir şehit ailesini üzerseniz, beni üzersiniz. Bir gaziyi üzerseniz beni üzersiniz'. Sizin verdiğiniz güç, bugün Türkiye'yi bambaşka bir tabloya getirdi. Bugün Libya'da biz varız ama Batı'nın sömürgeci anlayışı ile değil, merhamet medeniyetinin, iyilik medeniyetinin evlatları olarak biz varız." ifadesini kullandı.
Bakan Soylu, "Etrafımızdaki coğrafyada terör koridorundan bize kafa tutanlara karşı, yıllarca, 'Oraya adım atarsanız hesabını sorarız.' diyenlere, ne sorarsanız problem bu coğrafyada huzur bizden sorulur deyip, Fırat Kalkanı'ndan Zeytin Dalı'na, Barış Pınarı'na , Afrin'e, El Bab'a, Azez'e, Çobanbey'e, Rasulayn'a, Tel Abyad'a kadar, PKK'sından DEAŞ'ına kadar, bir tek terör örgütü bırakmayan yine bizim ülkemizin evlatlarıdır." dedi.
Ülkenin ATAK helikopterinden, insansız hava aracına ve yerli mühimmatına kadar bugün bambaşka bir tablonun içerisinde yer aldığına dikkati çeken Soylu, Türkiye'nin öz güvenini yeniden kazanan bir ülke konumuna geldiğini vurguladı.
Bakan Süleyman Soylu şöyle devam etti:
"Dünyada bir araya gelip 'Doğu Akdeniz'de size adım attırmayız.' diyenlere karşı, 'Hadi adım attırmayın da göreyim.' diyen, öz güvenini yeniden kazanan bu ülkedir. Türkiye ve bu sizin sayenizde oldu. Okunan Kur'an-ı Kerimler, Kabe-i Muazzama'nın etrafında yapılan tavaflar, gece vakti kalkıp kılınan teheccüd namazındaki dualar sayesindedir. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Nasıl bir süreç içerisinde yaşadığımızı biliyoruz.
Bu topraklarda ecdadımızın bize nasıl bir sorumluluk bıraktığını biliyoruz ama bu ülkede yapılması gereken daha çok iş var. Etrafımızdaki coğrafyada çok iş var. Etrafımızdaki coğrafyadaki yetim yurtlarını görünce, kolu, bacağı kopmuş, annesini, babasını kaybetmiş veya topraklarından, yurtlarından edilmiş insanları görünce, daha güçlü olmamız gerektiğini, daha güçlü olmak zorunda olduğumuzu elbette ki hep beraber biliyoruz."
– "Nefes aldırmayacağız"Terörle mücadeleyi kesintisiz sürdürdüklerini anlatan Soylu şunları kaydetti:
"Terörle de öyle bir mücadele yapıyoruz ki arkasında kim olursa olsun ister Avrupa olsun, ister Amerika olsun, ister Batı olsun, ister Doğu olsun hiç umurumuzda değil. Bakın dün akşam söyledim bugün burada tekrar söylüyorum. Türkiye'deki terörist sayısı 200'ün altına düştü, 197 oldu. Tek tek hepsini takip ediyoruz. Nefes aldırmayacağız.
Yine size bir şey söyleyeyim, geçen hafta cuma günü Hakkari'deydim. Hakkari'de bir çocuk yanıma geldi, 'Üniversiteyi kazandım.' dedi. 'Hayırlı olsun, Allah hayırlı etsin' dedim. 'Nereyi kazandın?' diye sordum. Tıp fakültesini kazanmış. 2016, 2017, 2018 yani terörün etkisinin hala sürdüğü dönemlerde Hakkari'den kimse tıp fakültesi kazanamamıştı. 2019 ve 2020'de 4 evladımız kazanmıştı.
Şimdi 19 evladımız kazandı. Ne yapmak istiyoruz biliyor musunuz? Çocuklarımızı terör örgütüne katmaya çalışanlara karşı, cehalete karşı mücadele ediyor ve bu ülkede huzurun, sadece bu ülkede değil etrafımızdaki coğrafyanın da aradığı ve onlara katabilecek en önemli şey olduğu bilinci ile hareket ediyoruz. Allah'ımıza hamdolsun onlar kazanamadılar, yine bu millet kazandı."
– "Biz güçlü ve büyük bir milletiz"Bu ülkenin çok şey gördüğünü dile getiren İçişleri Bakanı Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Darbe gördünüz, en vahşi terör olaylarını gördünüz. Gecelik yüzde 8 binlik faizleri gördünüz. Ziraat Bankalarının önünde akşam saat beşte kuyruğa girip sabaha kadar kar, yağmur olmasına aldırmadan maaşımı alayım, borçlarımı ödeyim diye bu ülkenin emeklileri, sorunları gördüler. Amerika'dan Avrupa'dan bize parmak sallayanları, 'Oturun oturduğunuz yerde.' diyenleri gördünüz.
Gazete manşetlerinden töremize, inancımıza, geleneğimize, birliğimize, beraberliğimize, kıyafetimize laf edenleri, horlayanları, aşağı görenleri hepiniz gördünüz. Bundan sonraki nesillere bunları bir daha görme fırsatı bırakmayalım.
Bu neslin sorumluluğu sadece kendisi değildir. Şu neslin sorumluluğu, yaşadıklarını bu topraklarda bir daha yaşanmamasını sağlayacak ve gelecek nesillerimize, gençlerimize çok daha müreffeh, güçlü, zengin, ayakları üzerinde duran, medeniyet değerlerine hakim, geleceğinden emin bir Türkiye bırakabilmektir. Bunu hep beraber sağlamalıyız. Evlatlarınız için söylüyorum. Gelecek nesillerimiz gençlerimiz için söylüyorum. Onun için sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirebilme kabiliyetine, gayretine hep beraber ortak olmalıyız. Biz güçlü bir devletiz. Biz güçlü ve büyük bir milletiz."
Birlik vurgusu yapan Soylu sözlerini şöyle tamamladı:
"Birlik olduk mu her şeyi aşarız Allah'ın izniyle. Bunun da en güzel örneği Yiğidoların şehri, Kurtuluş Mücadelemizin alt yapısını hazırlayan, ülkemin insanlarına kuvvet veren Sivas ve Sivaslı hemşerilerimizdir. Türkiye'nin arkasında dağ gibi duran bir Sivas var. Buna olan inancım tamdır. Moralinizi bozmaya çalışanlara aldırmayın. Şu ezanların okunduğu minareler kadar dimdik olun. Hep beraber dimdik olalım. Ülkemizin yapacağı çok iş var. Kıymetli Cumhurbaşkanı'mızın yapacağı çok iş var. Cumhur İttifakı'nın yapacağı çok iş var. Gazilerimizin, şehit ailelerimizin duasıyla yapacağımız çok iş var. Biz emrinize amadeyiz."

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/7807750/bakan-soylu-sormak-isterim-bu-teror-orgutu-bu-ulkelere-ne-menfaat-saglayabilirdi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.