ABD'de ithalat ve ihracat fiyat endeksleri ve perakende satış verileri açıklandı

[ad_1]


ABD'de ithalat fiyat endeksi ekimde aylık yüzde 1,2 yükselirken, ihracat fiyat endeksi yüzde 1,5 arttı.ABD Çalışma Bakanlığı, ekim ayına ilişkin ithalat ve ihracat fiyat endekslerini açıkladı.
Buna göre, ülkede ithalat fiyat endeksi, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,2 arttı.
Bu dönemde ithal yakıt maliyetindeki yüzde 8,6'lık artışla beklenenden fazla artış gösteren ithalat fiyat endeksinin yüzde 1 artması öngörülüyordu. Mayıs ayından bu yana en yüksek artışı kaydeden endeks, eylülde yüzde 0,4'lük artış göstermişti.
İthalat fiyat endeksi, ekimde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,7'lik yükseliş kaydetti.
Ülkede ihracat fiyat endeksi de ekimde aylık bazda yüzde 1,5 arttı.
Piyasa beklentilerini geride bırakan verinin, yüzde 0,9 artması tahmin ediliyordu. Art arda 17 aydır yükseliş gösteren endeks, eylülde ise yüzde 0,4 artmıştı.
İhracat fiyat endeksi, ekimde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 18 arttı.
Analistler, ithalat fiyatlarının, petrol ve gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasıyla ekim ayında yükseliş gösterdiğini ve verinin enflasyonun bir süre daha yüksek kalabileceğine işaret ettiğini belirtti.
ABD'de perakende satışlar, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artarak mart ayından bu yana en yüksek artışı kaydetti.
ABD Ticaret Bakanlığı, ekim ayına ait perakende satış verilerini açıkladı.Buna göre, perakende satışlar, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artarak 638,2 milyar dolar oldu.
Piyasa beklentileri, perakende satışların ekimde yüzde 1,2 artması yönündeydi. Mart ayından bu yana en yüksek artışı gösteren perakende satışlar, eylül ayında yüzde 0,8 artmıştı.
Perakende satışlar, ekimde yıllık bazda ise yüzde 16,3'lük artış gösterdi.
Söz konusu dönemde, mağaza dışı perakende satışlar aylık yüzde 4, benzin istasyonlarındaki satışlar yüzde 3,9, elektronik mağazalarındaki satışlar yüzde 3,8 ve yapı marketlerindeki satışlar yüzde 2,8 arttı.
Aynı dönemde, motorlu araç ve parçalarının satıldığı mağazalardaki satışlar yüzde 1,8, spor, hobi ürünleri, müzik enstrümanları ve kitap mağazalardaki satışlar yüzde 1,5 yükseliş kaydetti.
Yiyecek-içecek mağazalarındaki satışlar yüzde 0,9 artarken, genel mal mağazalarındaki satışlar yüzde 0,8 ve mobilya mağazalarındaki satışlar yüzde 0,4'lük artış kaydetti.
Gıda hizmetlerinin sunulduğu mağazalardaki satışlar ise bu dönemde yatay bir seyir izledi.
Giyim mağazalarındaki satışlar aynı dönemde yüzde 0,7 ve sağlık ve kişisel bakım hizmetlerinin sunulduğu mağazalardaki satışlar da yüzde 0,6 azaldı.
Analistler, perakende satışlara ilişkin son verinin, ülkede yüksek seyreden enflasyona rağmen arz sıkıntıları nedeniyle Amerikalı tüketicilerin tatil sezonu alışverişine erken başladığını gösterdiğini belirtti.
ABD'de sanayi üretimi, ekimde aylık bazda yüzde 1,6 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi
ABD Merkez Bankası (Fed), ekim ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım verilerini açıkladı.
Buna göre, ülkede sanayi üretimi, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6'lık artış kaydetti.
Bu dönemde toparlanma göstererek piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş kaydeden verinin, yüzde 0,7 artması öngörülüyordu. Sanayi üretimi, eylül ayında yüzde 1,3 azalmıştı.
İmalat sanayi üretimi de ekimde aylık yüzde 1,2 arttı. Beklentileri aşan imalat sanayi üretiminin yüzde 0,7 artması öngörülüyordu. İmalat sanayi üretimi eylülde yüzde 0,7 azalmıştı.
Kapasite kullanım oranı ise ekimde 1,2 puanlık artışla yüzde 76,4'e yükseldi. Bu dönemde kapasite kullanım oranına ilişkin piyasa beklentisi yüzde 75,8 olması yönündeydi. Kapasite kullanım oranı eylülde yüzde 75,2 olmuştu.

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8295804/abdde-ithalat-ve-ihracat-fiyat-endeksleri-ve-perakende-satis-verileri-aciklandi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.