2022 Asgari Ücret Zammı Netleşmeye Başladı! İşverene Maliyetinin Artması İşsizliği Artırır mı?

[ad_1]


Asgari ücret zammı Dolar, altın ve diğer dövizlerin de fırlamasıyla daha da önem kazandı. Şu an ki ücret ile geçinmek gerçekten zor ve asgari ücretli çalışan sayısı çok fazla. 2022 için enflasyon oranına göz attığımızda yüksek bir artış bekleniyor. DİSK 5200 teklif etti ama şu an o rakam çok ütopik görünüyor. Köşe yazarları da konuyla ilgili çeşitli yorumlarda bulundu.
Merkez Bankası’nın 2021 sene sonu enflasyon tahmini %18.4, tabi bu rakamdan daha yüksek gelmesi de muhtemel,  2022 enflasyon tahmini ise % 11.8 ama son olaylardan sonra bu da artacaktır.
AK Partili Numan Kurtulmuş asgari ücretli çalışanın enflasyon altında ezilmeyeceğini, iki tarafı da memnun edecek bir rakam üzerinde çalışıldığını söylemişti. Bu yüzden beklentiler minimum yüzde 20 bu da ortalama 3400 liraya tekabül ediyor, yüzde 30’da ise 3.650 TL net ücret beklentisi hakim. Tabii, işveren de maliyeti 5500 lirayı bulacak gibi görünüyor.
İşveren bu kadar yük olması birçok kişini işte çıkarılmasına neden olacağı için asgari ücret 2022 zammı için gelir vergisinden feragat edileceği de düşünülüyor. Devletin bu alanda 6 milyar liradan fazla kaybı olsa da buradaki açığı zorunlu ihtiyaç olmayan ürünlere vergi artışı yaparak dengelemesi bekleniyor. Bu da Tütün ve alkol ürünlerde ek artışların önünü açabilir.
 

[ad_2]

Haber Kaynağı: https://www.haberso.com/haber/8307094/2022-asgari-ucret-zammi-netlesmeye-basladi-isverene-maliyetinin-artmasi-issizligi-artirir-mi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.