Arjantin’de yüzde 53 zammı reddeden sağlık çalışanlarından grev üzeri en büyük petrol tesisine abluka eylemi

[ad_1]

Güney Amerika

URL’yi kısaltın

Arjantin’de Alberto Angel Fernandez’in devlet başkanlığındaki solcu hükümetin bir yıla yayılan taksitlerle yüzde 53’lük maaş zammını reddederek greve giden sağlık çalışanları, talepleri karşılanana dek ülkenin en büyük kaya petrolü tesisine giden yolu kapatmış durumda.

Yüksek enflasyona teslim Arjantin’de üçüncü Kovid-19 dalgasıyla mücadele eden sağlık çalışanları, hükümetin Nisan 2022’ye kadar, yani bir yıla yayılarak taksitle ödenecek yüzde 53 maaş artışını reddetti. 

Enflasyonun etkisi göz önüne alındığında derhal yüzde 40 zamlı maaş ödemesi talebiyle iki aydır grev düzenleyen sağlık çalışanlarının bir sonraki hamlesi, ülkenin en büyük kaya petrolü ve gazı tesisine evsahipliği yapan Vaca Muerta’ya giden yolu kapatmak oldu. 

Yakıt kıtlığı endişesi

Vaca Muerta’da petrol ve gaz çıkarılan 30 bin kilometrekarelik devasa sahada devlete ait YPF’nin sahibi olduğu tesis, Arjantin’in petrol üretiminin yüzde 13’ünü karşılıyor. 

TN haber kanalına göre tesis çevresine helikopterle ulaşan sağlık çalışanlarının üç haftadır yolu kapatması, ülkede koronavirüs krizinin üzerine yakıt kıtlığı da yaşanacağı korkusunu doğurdu. 

‘Birinin bizi dinlemesi gerekiyor’

Rincon de los Sauces kasabası yakınındaki abluka eylemine katılan bir hemşire “Akaryakıt ve yük kamyonlarının geçmesine izin vermeyerek problemlara neden olduğumuzu biliyoruz, ancak birinin bizi dinlemesi gerekiyor” dedi. 

Düşen enflasyon oranı yüzde 42.6’yı gösteriyor

Pandeminin üçüncü dalgasında ilk ve ikinci dalgadakinden daha yüksek vaka sayısıyla karşılaşan Arjantin, aynı zamanda en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerden biri. Son 12 aylık enflasyon ortalaması yüzde 42.6 olarak hesaplanırken, aslında önceki yıllara göre düşüş kaydedildi. 

 

 

 [ad_2]

Bu Haberin Kaynağı Aşağıdadır.
https://tr.sputniknews.com/guney_amerika/202104281044375860-arjantinden-yuzde-53-zammi-reddeden-saglik-calisanlarindan-grev-uzeri-en-buyuk-petrol-tesisini/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.